Ahhoz, hogy egy weboldal sikeres legyen, sok dologra kell odafigyelni. A kiváló, friss tartalomra, ergonomikus elrendezésre és a márkához illeszkedő designra egyaránt szükség van.
De tudtad-e, hogy a jogszabályok is előírnak számodra néhány dolgot, amiket kötelező feltüntetni weboldaladon? Súlyos bírság is lehet a vége, úgyhogy inkább olvass tovább!
Kötelező adatok a weboldalon
Hogy megkönnyítsük a dolgodat, készítettünk egy rövid áttekintést arról, milyen adatok szerepeltetésére kötelezhet a törvény ereje a weboldaladon:
- Szolgáltató neve, székhelye/telephelye
- Elérhetőség (email cím)
- Cégbejegyzés kelte, száma, nyilvántartásba vételt végző hivatalos szerv neve
- Adószám (ha a vállalkozás Áfa alany)
- Engedélyek száma, kiadó hatóság neve, elérhetősége (ha bármilyen engedély- vagy bejelentés- köteles tevékenységet végez a vállalkozás, pl. működési engedély száma, adatkezelési nyilvántartási szám)
Szakmától függően:
- Érdek-képviseleti szerv (kamara) megnevezése, amelynek a vállalkozás tagja
- Természetes személy szolgáltató szakképzettségének és a megszerzés helyének (ország) megnevezése
- Hivatkozás a szakma gyakorlásának (a szolgáltatás helyén hatályos) szabályaira
Legújabb változás: a tárhelyszolgáltató feltüntetése
Ebben az évben már kötelező feltüntetni a honlapon a tárhelyet biztosító szolgáltató székhelyét/telephelyét, elérhetőségét is.
Van viszont egy furcsa kitétel, a jogszabály ugyanis így fogalmaz:
„[…] kivéve, ha a szolgáltató részére nyújtott tárhelyszolgáltatás jellegéből adódóan ezek az adatok egyébként is megismerhetőek.”
Ezt a kitételt sokan sokféleképpen értelmezik. Az ingyenes szolgáltató például a reklámok mellett sok esetben saját bannerüket, elérhetőségeiket is feltüntetik a hosztolt weboldalakon. A regisztrátor szerveknél pedig egy technikai ellenőrzéssel szinte minden esetben (hagyományos, nem felhő szolgáltatók esetén) lekérdezhető a hoszting cég kiléte. Így ezekben az esetekben előfordulhat, hogy nem szükséges feltüntetni a tárhelyet biztosító céget.
Ám mi mindenkit óvatosságra intenénk. Inkább ne tekintsd magad kivételnek és tüntesd fel ezt a sort is az oldaladon, nehogy veled statuáljon később példát a büntető hatóság.
Mikor nem kötelező?
A törvény szerint minden olyan esetben kötelező feltüntetni weboldaladon a fenti adatokat, ha azon kereskedelmi tevékenység (termék, szolgáltatás értékesítése) folyik. Tehát egy szimpla hobbioldalnál, blognál nem kötelező.
A weboldalon mégis hová írjuk ezeket az adatokat?
A legalkalmasabb hely a főoldali lábléc, Impresszum/ Üzemeltető/ Kapcsolat menüpont lehet. Így már a nyitóoldalon megjelenítjük, legalább utalás szinten. Ezzel nem nagyon lehet kötekedni.
A büntetés
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság jár el a szabályok be nem tartása ügyében (ellentétben más online jogsértésekkel, pl. spam, ahol a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóságé (NMHH) ez a szerep).
Ha az online jogsértés ténye beigazolódik, a fogyasztóvédelmi bírság mértéke 15 ezer forinttól 500 ezer forintig terjedhet.
Jobb volna, ha ez az összeg a pénztárcádban maradna ugye?
Ellenőrizd weboldalad most, és ha kell, pótold a hiányosságokat!